Data publikacji: 27.02.2003
Jeśli ulegniesz wypadkowi przy pracy...
Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne są świadczeniami, które od 1 stycznia 2003 r. przysługują na podstawie dwóch aktów prawnych. Jaka jest specyfika nabywania prawa do tych świadczeń, na podstawie nowej ustawy wypadkowej przedstawiamy w opracowaniu.
Od 1 stycznia 2003 r. obowiązują przepisy ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 ze zm.), w której określono między innymi zasady przyznawania i wypłaty zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku wyrównawczego.
Prawo do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku wyrównawczego, gdy były skutkiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, przysługiwało dotychczas na zasadach określonych w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.).
Komu przysługują świadczenia?
Zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne i zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego przysługują osobom objętym tym ubezpieczeniem. Prawo do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego mają wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem wypadkowym, natomiast zasiłek wyrównawczy przysługuje jedynie ubezpieczonym będącym pracownikami.