comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-28
Uprawnienia inwalidów wojennych i wojskowych - nowe przepisy
Dnia 11 października 2002 r. została uchwalona nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin. Zostały również zmienione przepisy innych ustaw, m.in. o kombatantach, o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych. Najważniejsze zmiany dotyczą jednak kwestii świadczeń dla inwalidów wojennych i wojskowych.
Anna Michalska
Podstawowe uprawnienia inwalidów wojennych i wojskowych oraz kombatantów i innych osób uprawnionych reguluje ustawa z 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 87 ze zm.) oraz ustawa z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 ze zm.).
Przywileje kombatanckie
Podstawowym uprawnieniem przysługującym inwalidom wojennym (kombatantom) jest prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy doznanej w związku z działaniami wojennymi, przyznane bez względu na staż pracy według preferencyjnego wymiaru. Renta ta wynosi 100% podstawy wymiaru dla całkowicie niezdolnych do pracy lub 75% podstawy wymiaru dla częściowo niezdolnych do pracy.
Oprócz renty osobom tym przysługują:
• dodatki kombatanckie,
• możliwość jednoczesnego pobierania emerytury i połowy renty lub renty i połowy emerytury,
• ryczałt energetyczny,
• ulgi w transporcie kolejowym i autobusowym,
• ulgi i zniżki w opłacaniu składek na ubezpieczenie samochodowe,
• zwolnienie z opłat telewizyjnych i radiowych,
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu