Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-01-30

TEMAT NUMERU

Zatrudnienie po przywróceniu do pracy

W razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę pracownikowi przysługuje między innymi roszczenie o przywrócenie do pracy.

Beata Superson-Polowiec
Warunki przywrócenia pracownika do pracy, z którym rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem, zostały określone art. 48 Kodeksu pracy i należy zaznaczyć, że na mocy art. 57 § 4 k.p. regulacja ta ma zastosowanie również w przypadku przywrócenia pracownika do pracy z którym rozwiązano umowę bez wypowiedzenia.
Prawomocne orzeczenie sądu, przywracające pracownika do pracy, stwarza dla pracodawcy obowiązek dostarczania pracownikowi pracy i wypłacania mu należnego wynagrodzenia. Przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach polega na dopuszczeniu pracownika do wykonywania czynności należących do jego obowiązków przed rozwiązaniem umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 26 stycznia 1999 r., I PKN 557/98, OSNAP 2000/6/219).
Przywrócenie pracownika do pracy w wykonaniu orzeczenia sądowego zależy od zgłoszenia przez pracownika gotowości niezwłocznego podjęcia pracy. Zgodnie z art. 48 k.p. zgłoszenie powinno nastąpić w terminie 7 dni od przywrócenia. Po upływie tego terminu pracodawca nie ma obowiązku przyjęcia pracownika do pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00