Data publikacji: 23.01.2003
TEMAT NUMERU
Zarobkujący emeryt i rencista a ubezpieczenia
Przepisy ubezpieczeniowe nie definiują pojęcia „osoby z ustalonym prawem do emerytury lub renty”. Zgodnie z interpretacją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za osobę z ustalonym prawem do emerytury lub renty uważa się każdą osobę, dla której prawo do świadczenia emerytalnego lub rentowych ustalone zostało decyzją organu rentowego.
Barbara Snarska
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Bez znaczenia jest fakt, od kiedy osoba ta jest uprawniona do świadczeń emerytalnego lub rentowych oraz wiek osoby uprawnionej do tych świadczeń.
Za osobę z ustalonym prawem do emerytury lub renty uważa się również osobę, której ustalono prawo do świadczenia, ale z uwagi na osiąganie przychodów w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, (od 1 grudnia 2002 r. - kwota ta wynosi 2724,60 zł) ma zawieszoną wypłatę świadczenia.
ZATRUDNIENIE NA PODSTAWIE UMOWY O PRACĘ
Zgodnie z art. 9 ust. 4 w związku z art. 13 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887 ze zm.), osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy, mające ustalone prawo do emerytury lub renty, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania.
Dla tych osób obowiązkowe jest również ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie wypadkowe. Osoby objęte ubezpieczeniami społecznymi, będące pracownikami, podlegają również obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.
Przykład
Zakład pracy zatrudnił na podstawie umowy o pracę emeryta na 1/4 etatu z wynagrodzeniem zasadniczym 400 zł. Z tytułu umowy o pracę emeryt podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Emeryt ten zawarł dodatkowo drugą umowę o pracę z innym podmiotem. Z tytułu drugiej umowy o pracę emeryt podlega także obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.