comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Świadczenie przedemerytalne
Osobom, które spełniają określone ustawą o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu warunki do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz posiadają okres uprawniający do emerytury, przysługuje świadczenie przedemerytalne.
Barbara Siwek
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Ustawą z 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego oraz ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół (Dz.U. Nr 154, poz. 1793) zmieniono przepisy ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56 ze zm.).
WAŻNE! Najważniejszą zmianą jest likwidacja zasiłków przedemerytalnych. W miejsce dotychczasowych zasiłków i świadczeń przedemerytalnych wprowadzono jedno połączone świadczenie przedemerytalne.
Komu i kiedy przysługuje świadczenie?
Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie spełniającej warunki określone w ustawie.
Są to warunki konieczne do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku, jeżeli osoba:
• osiągnęła wiek co najmniej 58 lat kobieta i 63 lata mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn lub
• do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 50 lat kobieta i 55 lat mężczyzna oraz osiągnęła okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, lub
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu