Data publikacji: 03.07.2018
Swobodny przepływ osób w Unii
Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej mają prawo zakładania i prowadzenia na terytorium Wspólnoty przedsiębiorstw - zwłaszcza spółek.
Mariusz Śmigiel
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby fizyczne świadczące usługi są kolejnymi, obok pracowników, grupami podmiotów, w stosunku do których prawo unijne określa zasady dotyczące tzw. swobodnego przepływu osób.
Działalność gospodarcza a świadczenie usług
Trudno znaleźć różnicę między „prowadzeniem działalności gospodarczej” a „świadczeniem usług”. Tym bardziej że np. na gruncie prawa polskiego świadczenie usług odbywa się najczęściej w formie prowadzenia działalności gospodarczej. W unormowaniach unijnych brak jest również wyraźnego rozróżnienia obu tych kategorii. Ponadto część regulacji prawa pochodnego odnosi się zarówno do osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i do osób świadczących usługi. Takie rozróżnienie zostało dokonane przez orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Działalność gospodarcza jest traktowana w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jako rodzaj aktywności systematycznej zarządzanej z terytorium państwa, w którym jest wykonywana. Świadczenie usług jest traktowane jako działalność okazjonalna zarządzana z terytorium państwa, którego obywatelem jest osoba świadcząca daną usługę.