comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-07-04
Spółka cywilna jako pracodawca
Zastosowanie spółki cywilnej jako formy prowadzenia działalności gospodarczej jest nadal częste, dlatego warto zwrócić uwagę na mające istotne znaczenie praktyczne aspekty występowania tej spółki w roli pracodawcy.
Ryszard Sadlik
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Zgodnie z art. 3 Kodeksu pracy pracodawcą może być również jednostka organizacyjna, nawet jeśli nie posiada osobowości prawnej, jeżeli zatrudnia pracowników. Jeżeli uznamy, że spółka cywilna jest jednostką organizacyjną pozbawioną osobowości prawnej, oznaczać to będzie, że może być ona pracodawcą i występować samodzielnie jako strona stosunków pracy.
Spółka - jednostka organizacyjna
Wspólnicy spółki cywilnej przez zawarcie umowy spółki zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego przez określone działania, a przede wszystkim przez wniesienie wkładów. Ponieważ spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, dlatego nie może sama posiadać majątku. To, co powszechnie określa się jako majątek spółki, stanowi w istocie majątek wspólny jej wspólników. Powstaje on z wniesionych przez nich wkładów. Wkłady te mogą polegać na: wniesieniu do spółki gotówki, prawa własności określonych rzeczy ruchomych (np. maszyn produkcyjnych lub pojazdów), nieruchomości lub innych praw, jak np. użytkowanie wieczyste, dzierżawa lub prawa autorskie. Wkład wspólnika może również polegać na zobowiązaniu się do świadczenia pracy na rzecz spółki lub wykonywaniu określonych usług (np. transportu samochodowego).
Pozostało 84% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu