comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-29
Dokumentowanie prawa do zasiłku rodzinnego i wychowawczego
Kwestie uprawnień do zasiłków oraz ich udokumentowanie regulują przepisy nowego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Hanna Perło
dyrektor Departamentu Świadczeń Krótkoterminowych ZUS
Rozporządzenie określa sposób ustalania uprawnienia do zasiłków rodzinnych i wychowawczych na nowy okres zasiłkowy, trwający od 1 czerwca 2002 r. do 31 maja 2003 r.
Zasiłek rodzinny
W celu uzyskania zasiłku rodzinnego w no- wym okresie zasiłkowym od 1 czerwca 2002 r. do 31 maja 2003 r. pracownik składa odpowiedni wniosek, którego wzór określa nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 16 kwietnia 2002 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o ustalenie uprawnień do zasiłku rodzinnego, pielęgnacyjnego i wychowawczego, innych dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do tych zasiłków oraz szczegółowych zasad i trybu ich wypłaty (Dz.U. Nr 47, poz. 442).
W dalszej częśći przedstawiamy przykładowo wypełniony wniosek.
W I części wniosku pracownik powinien podać dane swojego pracodawcy, dane swoje oraz dane członków rodziny, na których chciałby otrzymać zasiłek rodzinny. Przypominamy, że zasiłek rodzinny może być przyznany na dzieci i na małżonka, jeśli spełniają oni warunki określone ustawą z 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz.U. z 1998 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).
W II części wniosku powinny być podane dane dotyczące dzieci i małżonka, które są istotne przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego.
W III części wniosku pracownik powinien podać informacje dotyczące dochodu rodziny, od którego uzależnione jest prawo do zasiłku. W tej części powinny być wymienione dochody pracownika, jego małżonka oraz dzieci, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Informacje te powinny być potwierdzone zaświadczeniami, o których mowa w dalszej części artykułu.
W pouczeniu do wniosku znajduje się informacja, jakie zaświadczenia i przez jaki podmiot wystawione powinny dokumentować dochody rodziny.
Pozostało 92% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu