comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-06-20
ODPOWIEDZIALNOŚĆ MATERIALNA PRACOWNIKÓW
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA MIENIE POWIERZONE
Do powstania odpowiedzialności pracownika za szkodę w mieniu powierzonym niezbędne jest łączne spełnienie dwóch warunków:
• pracodawca musi zawrzeć z pracownikiem pisemną umowę o odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone lub w jakiś inny sposób musi zostać udokumentowany fakt powierzenia pracownikowi mienia do zwrotu lub do wyliczenia,
• musi nastąpić prawidłowe powierzenie mienia i jego zabezpieczenie w taki sposób, aby istniała możliwość zwrotu tego mienia lub wyliczenia się z niego.
PISEMNA UMOWA
Pierwszy wymóg ma duże znaczenie, gdyż pracownik podpisując taką umowę lub w jakiś inny sposób wyrażając swoją wolę, tym samym godzi się na powierzenie mu mienia z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się. Element wyrażenia zgody pracownika jest niezbędny. Dla jasności łączących strony wzajemnych zobowiązań wskazane jest, aby umowa o odpowiedzialności za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się została zawarta w formie pisemnej. Nie oznacza to jednak, że brak takiej formy powoduje jej nieważność. Pracodawca i pracownik mogą już w momencie zawierania umowy o pracę na czas nie określony ustalić, że pracownik zostanie zatrudniony na stanowisku pracy, z którym związana jest odpowiedzialność materialna za mienie powierzone. W takim przypadku strony mogą również ustalić w umowie o pracę, że w razie jej rozwiązania z pracownikiem zatrudnionym na stanowisku związanym z odpowiedzialnością za powierzone mienie okres wypowiedzenia będzie dłuższy od przewidzianego dla umów o pracę zawartych bez obciążania pracownika taką odpowiedzialnością.
Odpowiednio okres wypowiedzenia będzie mógł wynosić:
• 1 miesiąc - zamiast 2 tygodni, jeżeli pracownik u danego pracodawcy był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
• 3 miesiące - zamiast 1 miesiąca, jeżeli pracownik u danego pracodawcy był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy.
W przypadku gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 3 lata, okres wypowiedzenia jest taki sam dla wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nie określony i wynosi 3 miesiące.
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right