Data publikacji: 03.07.2018
Jak uniknąć pożaru?
Zapobieganie powstawaniu pożarów zależy również od przestrzegania bezpieczeństwa eksploatacji obiektów przez jego bezpośrednich użytkowników, tzn. pracowników i interesantów.
Szczegółowym zasadom ochrony przeciwpożarowej i zabezpieczenia przeciwpożarowego obiektów oraz właściwej ich eksploatacji poświęcono rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 3 listopada 1992 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 92, poz. 460 ze zm.). Na podstawie § 4 wymienionego wyżej rozporządzenia wprowadzono kategoryczny zakaz używania otwartego ognia, palenia tytoniu i wykonywania innych czynności mogących spowodować pożar lub jego rozprzestrzenianie się, a także utrudniających prowadzenie działań ratowniczych i ewakuacyjnych.
Zakaz ten obowiązuje szczególnie w:
• miejscach występowania materiałów niebezpiecznych pożarowo oraz w miejscach występowania innych materiałów palnych,
• we wszystkich strefach zagrożenia wybuchem, które powinny być oznakowane odpowiednim znakiem zgodnym z Polską Normą PN-92 N 01256/01 oraz dodatkowo tablicą z napisem „Strefa zagrożenia Z” (poza wypadkami dopuszczonymi i określonymi w odrębnych przepisach).
Ponadto zabrania się:
• garażowania pojazdów silnikowych w obiektach i pomieszczeniach nie przeznaczonych do tego celu, jeżeli nie opróżniono zbiornika paliwa pojazdu i nie odłączono na stałe zasilania akumulatorowego pojazdu,