comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-03-07
Interes prawny pracownika
Zgodnie z art. 189 k.p.c. powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub braku istnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny. Na tej podstawie dopuszczalne jest powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy, np. ustalenie, że dane zatrudnienie ma charakter stosunku pracy bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
Aldona Ignatowska
W przeciwieństwie do powództwa o świadczenie, które może być wnoszone skutecznie w zasadzie tylko w określonym czasie ze względu na wyznaczone przez prawo materialne terminy przedawnienia roszczeń, powództwo o ustalenie może być wniesione w każdym czasie, gdyż sąd orzeka o nim według stanu w chwili wyrokowania.
Powództwo o ustalenie
Pojęcie interesu prawnego jest traktowane jako rodzaj klauzuli generalnej. Interes prawny istnieje wówczas, gdy istnieje obiektywna niepewność stanu prawnego lub prawa. Interes ten należy rozumieć jako potrzebę wprowadzenia jasności do konkretnego stosunku prawnego lub prawa w celu ochrony przed grożącym naruszeniem sfery uprawnień (wyrok Sądu Najwyższego z 24 marca 1987 r., III CRN 57/87, OSNPG 1987/7/27). Istnienie interesu prawnego jest kwestionowane w sytuacjach, w których występuje równocześnie także inna forma ochrony praw powoda.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right