Data publikacji: 29.06.2018
Czy wysokość składki ma wpływ na świadczenia?
Jak wygląda ustalanie składki zdrowotnej pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin? Czy wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne ma wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia? Jak przedstawia się możliwość obniżenia składki zdrowotnej? Odpowiedzi na takie pytania zamieszczamy w dzisiejszym odcinku naszego cyklu.
Justyna Zdanowska
Jestem zatrudniona na część etatu i w związku z tym moja składka na ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo niska, a w miesiącu, w którym byłam na zwolnieniu, w ogóle nie została pobrana. Czy ma to wpływ na moje ubezpieczenie zdrowotne?
Wysokość składki opłacanej przez ubezpieczonego nie ma wpływu na zakres i jakość świadczeń zdrowotnych udzielanych w ramach ubezpieczenia. Składka ta powinna zostać prawidłowo wyliczona i odprowadzona zgodnie z art. 19-26 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Problemy z korzystaniem ze świadczeń zdrowotnych mogą pojawić się w sytuacji, gdy składka należna z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego nie jest odprowadzana. Konsekwencje takiego stanu może ponieść płatnik zalegający z opłaceniem składek. Zgodnie z art. 51 ustawy, w razie nieodprowadzenia składki za ubezpieczonego przez zobowiązanego płatnika, przez okres dłuższy niż 30 dni, kasa chorych obciąża tego płatnika kosztami świadczenia zdrowotnego udzielonego ubezpieczonemu.