Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Przezwyciężanie zagrożeń w wysokich budynkach - cz. 2

Waldemar Kubik

Przezwyciężanie zagrożeń w wysokich budynkach (cz. II)

Wysokość budynków wpływa na organizację ewentualnej ewakuacji i akcji ratunkowej. Dlatego należy stosować się do wielu reguł i poleceń kierujących akcją.

Oprócz bezpośredniego zagrożenia, wynikającego z pożaru lub wybuchu w budynku, ryzyko niesie za sobą również fakt przebywania wielu osób w jednym miejscu. Reakcje ludzi w sytuacji zagrożenia bywają nieprzewidywalne.

Niebezpieczeństwo paniki

Pierwszym najpoważniejszym niebezpieczeństwem jest możliwość wybuchu paniki wśród ewakuowanych osób. Mimo że drogi ewakuacyjne muszą zapewnić bezpieczne warunki opuszczenia budynku, to sama świadomość konieczności pokonania wielu pięter, pozbawioną okien klatką schodową, działa na ludzi bardzo deprymująco. Dodatkowym utrudnieniem mogą stać się chwilowe zatory, powodowane ciągłym napływem ludzi na poszczególnych kondygnacjach. W takich sytuacjach mścić się będzie, powszechne w Polsce, lekceważenie potrzeby organizowania szkoleń przeciwpożarowych, prowadzonych przez fachowców mających odpowiedni zasób wiedzy w tym zakresie, oraz zaniedbywanie regularnych, cyklicznych ćwiczeń ewakuacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00