Artykuł
Zasady potrąceń ze świadczeń pieniężnych
Zasady potrąceń ze świadczeń pieniężnych
Barbara Siwek
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa zasady i kolejność dokonywania potrąceń. Z przepisów tych m.in. wynika, że należności alimentacyjne potrącane są w trybie egzekucyjnym w pierwszej kolejności na alimenty zaległe za okres wskazany w tytule wykonawczym.
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U. Nr 162, poz. 1118) w art. 139-141 określa, jakie należności po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych mogą być potrącane ze świadczeń, przy czym kolejność ich wymienienia decyduje o kolejności ich potrącania.
Przez kwoty nienależnie pobranych świadczeń z tytułu zaopatrzenia emerytalnego oraz ubezpieczenia społecznego, o których stanowi art. 139 ust. 1 pkt 2 lit a), rozumie się m.in. emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowe i renty rodzinne, dodatki dla sierot zupełnych, dodatki pielęgnacyjne, dodatki i wzrosty dla 80-latków, którzy wiek 80 lat osiągnęli do 31 grudnia 1990 r., zasiłki pogrzebowe, świadczenia z ubezpieczenia społecznego określone odrębnymi przepisami za okres przed dniem wejścia w życie ustawy o emeryturach i rentach z FUS.