Artykuł
Bezpieczeństwo wykonywania prac na wysokości - cz. 2
Wiktor Leszczyński
Bezpieczeństwo wykonywania prac na wysokości (cz. II)
Przy wykonywaniu szczególnie niebezpiecznych prac budowlano-montażowych i remontowych pracodawca powinien stosować szczególne zabezpieczenia odpowiadające warunkom bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wymagania dotyczące wykonywania prac budowlano-montażowych i remontowych prowadzonych na wysokości
Duże zagrożenia wypadkowe występują podczas wykonywania na wysokości prac budowlano-montażowych i remontowych. Znaczna część wypadków (upadki osób z wysokości, uderzenia spadającymi przedmiotami) zdarza się właśnie przy takich pracach.
Przy wykonywaniu prac budowlano-montażowych i remontowych powinny być stosowane przede wszystkim przepisy określone w rozporządzeniu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z 28 marca 1972 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych i rozbiórkowych (Dz.U. Nr 13, poz. 93). Przepisy te precyzują ogólne wymagania bezpieczeństwa przy wykonywaniu prac na wysokości.
Zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia sposób organizacji i prowadzenia robót budowlano-montażowych powinien być określony w projekcie organizacji tych robót.
Obowiązek organizowania, przygotowania i kierowania pracami danej specjalności budowlanej w sposób zabezpieczający przed wypadkami (zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy i wskazówkami kierownictwa) spoczywa na osobie kierującej pracownikami.
Właściwe wykonanie rusztowań
Bardzo ważne dla bezpieczeństwa pracowników wykonujących prace budowlano-montażowe na wysokości jest właściwe wykonanie i użytkowanie rusztowań.
Rusztowania typowe powinny być wykonane zgodnie z wymaganiami Polskich Norm, w tym np.: