Artykuł
Odpowiedzialność materialna pracowników
WYKŁAD VIII
Odpowiedzialność materialna pracowników
Jednym z obowiązków pracownika jest sumienne i staranne wykonywanie pracy, dbanie o dobro zakładu pracy oraz ochrona mienia pracodawcy, co m.in. oznacza, że w razie powstania z jego winy szkody ponosi on z tego tytułu stosowną odpowiedzialność materialną.
Reguły i zakres odpowiedzialności materialnej pracownika są zróżnicowane i zależą od tego, czy pracownik wyrządził szkodę umyślnie czy nieumyślnie, a także czy szkoda powstała w mieniu powierzonym pracownikowi z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się, czy w innym mieniu.
Odpowiedzialność pracownika za szkodę w mieniu nie powierzonym
Pracownik, który wyrządził pracodawcy ze swej winy szkodę wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych w mieniu nie powierzonym, ponosi odpowiedzialność materialną na zasadach określonych w art. 114122 k.p.
Koniecznymi przesłankami odpowiedzialności pracownika są:
ä
niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązku ze stosunku pracy,ä
wina pracownika w niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu obowiązku,ä
szkoda w majątku pracodawcy,ä
związek przyczynowy między zawinionym niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązku pracownika a powstaniem szkody.Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi warunki umożliwiające należyte wykonywanie obowiązków pracowniczych. Musi on zgodnie z art. 94 k.p. zaznajamiać pracownika podejmującego pracę z zakresem jego obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonym stanowisku, jego podstawowymi uprawnieniami, organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jeżeli pracodawca (lub inna osoba) zaniedba swoje obowiązki i przyczyni się do powstania lub zwiększenia szkody, odpowiedzialność pracownika zostaje wyłączona lub ulega zmniejszeniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right