Artykuł
Urlop macierzyński
WYKŁAD VI
Urlop macierzyński
Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownicy pozostającej w stosunku pracy, która urodziła dziecko. Warunkiem koniecznym do nabycia prawa do urlopu jest pozostawanie w stosunku pracy. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego kobiecie przysługuje prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego, który jest udzielany na jej wniosek w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.
Urlop macierzyński przysługuje pracownicy pozostającej w stosunku pracy, która urodziła dziecko. Warunkiem niezbędnym do nabycia prawa do urlopu jest pozostawanie w stosunku pracy. Nie są istotne takie elementy, jak: wymiar czasu pracy, rodzaj umowy, na podstawie której zatrudniona jest pracownica (umowa zawarta na czas określony, nie określony lub na okres próbny), posiadany staż pracy.
Celem urlopu macierzyńskiego jest ochrona zdrowia kobiety zarówno w ostatnim okresie ciąży, jak i w czasie porodu. Ważne jest również odzyskanie sił po przebytym porodzie i opieka nad dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia.
Urlop macierzyński przysługuje także, gdy dziecko urodzi się martwe lub nastąpi zgon noworodka. W takim przypadku wymiar urlopu będzie odpowiednio zmniejszony.