Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Równość kobiet i mężczyzn w prawie Unii Europejskiej

Równość kobiet i

mężczyzn w prawie Unii Europejskiej

Katarzyna Kosińska

R

ówne traktowanie kobiet i mężczyzn w prawie Unii Europejskiej obejmuje prawo do równego wynagrodzenia i równego traktowania w zakresie dostępu do zatrudnienia, warunków pracy i ubezpieczenia społecznego.

Powyższe kwestie zostały uregulowane już w

art. 119 Traktatu Rzymskiego, który m.in. skonkretyzował ogólną zasadę równości. Zgodnie z tym przepisem równość wynagrodzenia bez względu na płeć oznacza, że wynagrodzenie akordowe za tę samą pracę będzie ustalane na podstawie jednakowej jednostki jej wymiaru oraz że wynagrodzenie obliczane według czasu pracy będzie jednakowe dla tego samego stanowiska pracy. Za wynagrodzenie przepis ten uważa płacę lub uposażenie zasadnicze lub minimalne, jak również wszelkie inne dodatki w gotówce lub naturze przysługujące z tytułu zatrudnienia. Artykuł 119 Traktatu był wielokrotnie przedmiotem orzeczeń wydawanych przez Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich.

Zasadę równego wynagrodzenia mężczyzn i

kobiet zawartą w art. 119 Traktatu skonkretyzowała Dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich z 10 lutego 1975 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw Państw Członkowskich w
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00