Data publikacji: 01.07.2018
Ważne zmiany w Kodeksie karnym skarbowym
Przestępstwa i wykroczenia skarbowe: Po prawie 6 latach obowiązywania Kodeks karny skarbowy doczekał się obszernej nowelizacji, która w znaczący sposób może wpływać na funkcjonowanie wielu przedsiębiorców. Wprowadzone zmiany mają na celu głównie usprawnienie postępowania, czyli - innymi słowy - skuteczniejsze ściganie i karanie sprawców przestępstw i wykroczeń skarbowych.
Warto podkreślić, że nowelizacja przepisów Kodeksu karnego skarbowego została niejako wymuszona przez zmiany dokonane wcześniej w Kodeksie postępowania karnego, jak również pod wpływem doktryny i praktyki, a to z uwagi na liczne do tej pory wątpliwości interpretacyjne powstające przy wykładni wielu przepisów. Tradycyjnie wartość nowych regulacji zweryfikuje życie, chociaż już w tym momencie zmiany należy oceniać pozytywnie. W artykule zostaną omówione jedynie te najistotniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy.
Mianowicie skuteczne złożenie korekty deklaracji, wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i uiszczeniem w całości uszczuplonej należności publicznoprawnej, powoduje, że podatnik nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe (art. 16a k.k.s.). Dotychczas obowiązujące regulacje pozwalały w takich przypadkach na prowadzenie postępowań karnych skarbowych, dlatego też zmiana ta to dobra wiadomość dla przedsiębiorców, zwłaszcza że większość składanych korekt deklaracji wynika z pomyłek, a nie umyślnego działania.