Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Funkcje finansowo-księgowe w Excelu - poradnik dla początkujących

Komputer w pracy: Wykorzystanie arkuszy kalkulacyjnych w pracach finansowo-księgowych staje się coraz powszechniejsze. Przykładem takiego arkusza jest Excel - dobrze znane i wygodne narzędzie, stosowane w procesie analizy finansowej, przetwarzania danych, tworzenia raportów, jednym słowem - wspomagające proces podejmowania decyzji.
Excel oferuje wiele możliwości przeprowadzania złożonych operacji na zbiorach danych umieszczonych zarówno w poszczególnych jego arkuszach, jak i w źródłach zewnętrznych. Do jego podstawowych zalet należy przyjazna obsługa, łatwość operowania danymi i ich przetwarzania, elastyczność oraz graficzna prezentacja wyników pracy. Okazuje się, że arkusze kalkulacyjne są także pomocne przy przeprowadzaniu symulacji, to znaczy wielokrotnym rozwiązywaniu tego samego problemu z różnymi danymi wejściowymi. Wszystkie te cechy sprawiają, że Excel staje się niezastąpiony w codziennych pracach finansowo-księgowych i zdobywa coraz więcej zwolenników.
Niniejszy artykuł pomaga zapoznać się z najważniejszymi funkcjami finansowymi Excela, takimi jak: FV, FVSCHEDULE, NPER, PV, PMT, EFFECT, NOMINAL, NPV, IRR, MIRR oraz narzędziem SZUKAJ WYNIKU. Okazuje się, że umiejętność ich rozpoznania, prawidłowe zrozumienie mechanizmu działania oraz praktyczne zastosowanie przyczyniają się do podniesienia efektywności pracy. Konstrukcja wymienionych funkcji ma swoje podłoże w teorii finansów, dlatego w dalszych rozważaniach pomocne będzie przypomnienie podstawowych informacji z tego obszaru, takich jak wartość pieniądza w czasie (w tym przyszła i obecna wartość pieniądza), procent prosty, procent składany, wartość przyszła renty, nominalna i efektywna stopa procentowa, dynamiczne metody oceny projektów inwestycyjnych.
Wartość pieniądza w czasie
Podstawowe przyczyny, dla których pieniądz zmienia swą wartość w czasie, to:
inflacja - wcześniej otrzymane kwoty mają większą siłę nabywczą,
możliwość reinwestycji - środki wcześniej postawione do dyspozycji mogą być przeznaczone na inwestycję i stać się źródłem dodatkowych zysków i wpływów,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00