Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-08-02

Zmiany w Ordynacji podatkowej ważne dla przedsiębiorców

Ordynacja podatkowa: Od 1 września zacznie obowiązywać nowelizacja Ordynacji podatkowej. Zmiany dotyczą wielu istotnych kwestii. Wprowadzono m.in. procedury wiążących porozumień pomiędzy podatnikami a administracją podatkową w zakresie metody ustalania cen transakcyjnych z podmiotami powiązanymi. Przedsiębiorcy zyskają również możliwość składania deklaracji drogą elektroniczną.
Parlament znowelizował Ordynację podatkową. W zasadniczej części zmiany wejdą w życie 1 września 2005 r. Część z nich można uznać za korzystne dla podatników. Wprowadzono m.in. procedury wiążących porozumień pomiędzy podatnikami a administracją podatkową w zakresie metody ustalania cen transakcyjnych z podmiotami powiązanymi. To przykład korzyści wynikających z tej nowelizacji dla dużych przedsiębiorców. Z kolei drobni przedsiębiorcy zyskają możliwość dokonywania korekt nieistotnych błędów przez pracowników fiskusa bez konieczności udawania się do urzędu skarbowego. Obie kategorie przedsiębiorców zyskają możliwość składania deklaracji drogą elektroniczną. Inne zmiany przedstawiamy poniżej.
Kontrola
Czynności kontrolne będą mogły być prowadzone w siedzibie kontrolowanego, w miejscu przechowywania dokumentacji oraz w miejscach związanych z prowadzoną przez niego działalnością i w godzinach jej prowadzenia. W przypadku skrócenia w toku kontroli czasu prowadzenia działalności - czynności kontrolne mogą być prowadzone przez 8 godzin dziennie.
W ten sposób fiskus zareagował na dezorganizację kontroli polegającą na zmianie godzin działania przedsiębiorcy w czasie kontroli, gdyż w poprzednim stanie prawnym kontrolę u przedsiębiorcy prowadzono w godzinach prowadzenia działalności przedsiębiorcy.
Przykład 1
Andrzej K. prowadzi stację sezonowej sprzedaży autogazu dla turystów na Mazurach. Stacja była otwarta od 8.00 do 16.00. Po rozpoczęciu kontroli podatkowej zmienił godziny pracy, teraz stacja działała od 3.00 do 6.00. Poinformował kontrolujących, że w tych godzinach udaje mu się uzyskać wyższą marżę, a z uwagi na upał nie ma sensu prowadzenia działalności gospodarczej między 8.00 a 16.00. Jednak zmiana ta nie blokuje prowadzenia czynności kontrolnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00