Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-05-10

Kto i na jakich zasadach może wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej

Opodatkowanie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą: Karta podatkowa jest jedną z form opodatkowania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Mogą z niej skorzystać nawet wspólnicy spółki cywilnej, jeśli spełniają warunki określone w ustawie. Jest to bardzo wygodna forma opodatkowania, dlatego wybiera ją duża liczba podatników. Upraszcza ona prowadzenie dokumentacji i ewidencji, a także rozliczenia z urzędem skarbowym. W niniejszym opracowaniu przedstawimy pokrótce informacje, które powinny pomóc podatnikom korzystającym z opodatkowania w formie karty podatkowej w wypełnianiu obowiązków, które nakłada na nich ustawodawca.
Podstawą prawną stosowania karty podatkowej jest ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przepisy dotyczące podatników rozliczających się za pomocą karty podatkowej zawierają także rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji zatrudnienia i w sprawie prowadzenia kart przychodów.
Jak piszą w swoim opracowaniu Leksykon ryczałtu A. Bartosiewicz i R. Kubacki, karta podatkowa jest specyficzną formą opodatkowania. W jej przypadku wysokość podatku nie jest uzależniona ani od wielkości uzyskiwanych przychodów, ani od wielkości ponoszonych kosztów. Wysokość podatku jest tutaj wypadkową przede wszystkim dwóch wielkości: po pierwsze, liczby zatrudnionych osób (co mówi o wielkości przedsiębiorstwa) oraz liczby mieszkańców w miejscowości, w której prowadzona jest działalność (im jest wyższa, tym wyższy jest podatek).
Karta podatkowa może zatem stanowić atrakcyjne rozwiązanie podatkowe dla osób, które osiągają wysokie dochody, przy stosunkowo małych rozmiarach prowadzonej działalności.
Niegdyś podatnicy rozliczający się na zasadach określonych dla karty podatkowej nie mieli praktycznie żadnych obowiązków dokumentacyjno-ewidencyjnych. Dziś już tak nie jest, ponieważ ustawodawca nałożył obowiązki ewidencjonowania sprzedaży nawet na podatników zwolnionych podmiotowo z podatku od towarów i usług.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00