comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-28
Karty płatnicze - poradnik użytkownika
Instrumenty bankowe: W ostatnich latach karty płatnicze stały się bardzo popularnym narzędziem płatniczym, korzysta z nich coraz większa liczba użytkowników, zarówno firm, jak i osób prywatnych. Jednak będąc posiadaczem karty płatniczej należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach związanych z bezpieczeństwem transakcji, a także wygodą użytkowania.
Rynek kart płatniczych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Zdecydowana większość banków (w tym wszystkie komercyjne) oferuje swoim klientom karty płatnicze (zwykle kilka rodzajów), nawet spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe nie pozostają w tyle i również wydają karty płatnicze. Należy pamiętać o tym, że karty płatnicze wydają nie tylko instytucje finansowe, ale także np. supermarkety oraz większe sieci sklepów. Na dzień 31 grudnia 2004 r. wydano w Polsce około 17 milionów kart płatniczych. Szczegółowa ich liczba oraz struktura zostały przedstawione w tabeli.
Analizując dane zamieszczone w tabeli można stwierdzić, że zdecydowanie największą część kart płatniczych wydanych w Polsce stanowią karty debetowe wydawane klientom do konta osobistego. Służą one przede wszystkim do dokonywania operacji gotówkowych - wypłat z bankomatu. Drugą grupę stanowią karty kredytowe. Ich liczba z każdym kwartałem się zwiększa kosztem udziału w rynku kart debetowych oraz stanowiących margines - kart obciążeniowych.
Międzynarodowe organizacje płatniczo-kartowe obecne w Polsce
Polska jest krajem o dużych możliwościach rozwoju w zakresie kart bankowych, co powoduje, że swoje przedstawicielstwa otworzyły w naszym kraju największe światowe organizacje płatnicze. Obecnie działają na naszym rynku takie organizacje płatnicze, jak:
• Visa International,
• Europay International,
• pozostałe organizacje płatnicze.
Przedstawiony podział organizacji wynika z pozycji, jakie zajmują one na polskim rynku. Główną rolę odgrywają organizacje Visa oraz Europay. Transakcje dokonane kartami wydanymi przez banki we współpracy z tymi organizacjami stanowią około 95% ogółu transakcji kartowych.
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu