comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-04-05
Szczególne procedury opodatkowania VAT towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich i dzieł sztuki
Szczególna procedura opodatkowania marży: Ustawa o VAT z 11 marca 2004 r. wprowadziła wiele nowych unormowań w zakresie tego podatku. Zawiera oczywiście ogólne reguły opodatkowania, które obowiązują wszystkich podatników VAT, ale również pewne konstrukcje szczególne, które wprowadzają zasady opodatkowania odmienne od ogólnych. Do takich szczególnych procedur zaliczamy właśnie opodatkowanie VAT towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich, dzieł sztuki i antyków przy użyciu metody opodatkowania marży.
Szczególne procedury opodatkowania VAT towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich i dzieł sztuki to zasady, z którymi polscy podatnicy zetknęli się po raz pierwszy wraz z wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r.
Opodatkowanie dostaw tych towarów reguluje przepis art. 120 ustawy o VAT. Treść przepisu jest odzwierciedleniem art. 26a VI dyrektywy. Przepis dyrektywy zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie do wprowadzenia do swojego ustawodawstwa szczególnych zasad opodatkowania dostaw towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich i dzieł sztuki.
Ta szczególna procedura występująca przy dostawie towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich czy dzieł sztuki polega na opodatkowaniu marży uzyskanej przez pośrednika, dokonującego ich dostaw, który w związku z tym nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu tych towarów. Marża stanowi różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.
Procedurę tę stosują podatnicy prowadzący działalność jako pośrednicy - w formie komisu czy agencji.
W zależności od tego, z jakiego źródła pośrednik dokonuje nabycia towarów, ustawa o VAT przewiduje dwie możliwości opodatkowania dostawy. Wymienia przypadki, kiedy podatnik dokonujący dostawy może zastosować procedurę opodatkowania marży, jak również sytuacje, w których może skorzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right