Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-02-22

Jak analizować rachunek przepływów pieniężnych

Analiza finansowa: Rachunek przepływów pieniężnych przedstawia wpływy i wydatki środków pieniężnych, które powstały w toku działalności gospodarczej w badanym okresie. Ustawowy kształt sprawozdania wyodrębnia wpływy i wydatki środków pieniężnych w trzech rodzajach działalności: operacyjnej, inwestycyjnej, finansowej.
Działalność operacyjna ujęta w rachunku przepływów pieniężnych jest związana z wytwarzaniem i sprzedażą produktów, usług, robót oraz nabyciem i sprzedażą materiałów i towarów. Działalność inwestycyjna obejmuje nabycie i sprzedaż aktywów trwałych oraz dochody związane z posiadaniem tych aktywów. Działalność finansowa polega na pozyskiwaniu i obsłudze zewnętrznych źródeł finansowania.
Najogólniej analiza przepływów pieniężnych polega na ocenie wielkości i struktury nadwyżki pieniężnej z działalności operacyjnej i jej zagospodarowania oraz na ocenie zewnętrznych źródeł finansowania.
Rachunek przepływów pieniężnych może być sporządzony w dwojakim ujęciu:
bezpośrednim,
pośrednim.
W ujęciu bezpośrednim nadwyżka pieniężna z działalności operacyjnej jest ustalana jako różnica między wpływami ze sprzedaży a łączną sumą wydatków obejmujących płatności z tytułu dostaw i usług, wynagrodzeń wraz z ubezpieczeniami, podatków i opłat oraz innych wydatków operacyjnych. Taki układ rachunku w sposób przejrzysty ukazuje wielkość i sposób uzyskania wpływów z działalności operacyjnej oraz wielkość i rodzaj wydatków poniesionych na tę działalność.
Rachunek przepływów pieniężnych rozpoczyna się od wyniku finansowego netto (zysku netto lub straty), który następnie jest korygowany o szereg pozycji prowadzących do ustalenia nadwyżki pieniężnej z działalności operacyjnej. Pierwsza część korekt dotyczy wyłączenia z zysku netto tych pozycji, które do działalności operacyjnej nie należą, m.in. zyski (straty) z działalności inwestycyjnej, otrzymane odsetki od udzielonych pożyczek, uzyskane dywidendy od udziałów kapitałowych ulokowanych w innych spółkach.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00