Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2004-10-26

Inwentaryzacja w orzecznictwie sądowym

Przeprowadzanie inwentaryzacji nie jest związane jedynie z zamknięciem roku bilansowego i podatkowego, ale może następować w wielu innych sytuacjach i dotyczyć okresów krótszych niż rok. Do typowych sytuacji, w których konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji, należą: przeprowadzenie inwentaryzacji na żądanie organów skarbowych, przy przekształceniach firmy, gdy jednostka zalicza w koszty bieżące zakupy materiałów i towarów. Niektóre z zagadnień związanych z obowiązkiem przeprowadzenia inwentaryzacji były przedmiotem rozstrzygnięć sądów.
Na tym trzeba się znać
Istnieją takie dziedziny działalności, w których organy kontrolujące prawidłowość postępowania jednostki w zakresie realizacji obowiązków podatkowych i ewidencyjnych, w tym inwentaryzacyjnych, powinny korzystać z wiedzy specjalistycznej. Jak pokazuje cytowane niżej orzeczenie, dzieje się tak w przypadku kontroli obrotu lekami, ale nie można wykluczyć, że tezy zawarte w tym orzeczeniu mogą się odnosić do innych towarów.
Wyrok NSA z 3 kwietnia 2002 r. (sygn. akt III SA 3357/01):
Ocena zakresu zastosowania art. 26 ust. 1 pkt 1, ewentualna dopuszczalność stosowania art. 34 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 8 ustawy o rachunkowości do inwentaryzowania leków w takiej jednostce organizacyjnej jak szpital, wymagają pogłębionej analizy, przy której należy rozważyć skorzystanie ze środka dowodowego w postaci opinii biegłego, ewentualnie zbadania i porównania sposobu inwentaryzowania leków w podobnych placówkach medycznych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00