Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-09-07

Rezerwy na zobowiązania a bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów

Pasywa bilansu: Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów stanowią zobowiązania przypadające na bieżący okres sprawozdawczy i są związane bezpośrednio z działalnością operacyjną jednostki. Rezerwy to zobowiązania związane w większości przypadków pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, dlatego koszty i przychody łączące się z ich utworzeniem i rozwiązywaniem zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych.
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania, poza kapitałami własnymi, stanowią podstawową grupę pasywów. Przez zobowiązania rozumie się wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki (art. 3 ust. 1 pkt 20 ustawy o rachunkowości).
Rezerwy na zobowiązania
Do grupy zobowiązań zalicza się także rezerwy na zobowiązania, zdefiniowane w ustawie o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 21) jako zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Zasady tworzenia i rozliczania rezerw zostały uszczegółowione w przepisach art. 35d ustawy, zgodnie z którymi rezerwy tworzy się na:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00