Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-08-03

Wiążąca interpretacja przepisów podatkowych - nowy przywilej dla podatników

Urzędowa interpretacja przepisów podatkowych: Od 1 stycznia 2005 r. w przypadku niewydania przez organ podatkowy postanowienia zawierającego interpretację przepisów podatkowych w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku podatnika o taką interpretację, organ ten będzie związany stanowiskiem podatnika, płatnika lub inkasenta zawartym we wniosku. W przypadkach uzasadnionych złożonością sprawy termin, o którym mowa, może zostać przedłużony do 4 miesięcy.
Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej nazywana jest konstytucją polskiego przedsiębiorcy. Zawiera bowiem wiele zasad ogólnych, które powinny być realizowane w innych ustawach określających reguły prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładem takiej zasady jest zobowiązanie organów administracji do załatwiania spraw przedsiębiorców bez zbędnej zwłoki.
Nowe prawo dla przedsiębiorców
Ustawa o swobodzie działalności przyznaje też nowe prawa przedsiębiorcom, z których na czoło wysuwa się Prawo to przyznaje przedsiębiorcom art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który upoważnia przedsiębiorcę do złożenia do właściwego organu wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej, w jego indywidualnej sprawie. Przy czym przedsiębiorca nie może być obciążony jakimikolwiek podatkami, opłatami, sankcjami finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00