comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-08-03
Podatek naliczony - terminy, zwroty, korekty
Podatek naliczony: Prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony jest podstawowym elementem systemu podatku VAT. Prawo to pozwala na realizację generalnej zasady podatku od wartości dodanej, jaką jest jego neutralność. Neutralność ta wyraża się tym, że podatek nie obciąża podatników uczestniczących w obrocie towarami i usługami, którzy nie są ostatecznymi odbiorcami (konsumentami) usługi.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego zostało wyrażone w ustawie z 11 marca 2004 r. w art. 86 ust. 1, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z pewnymi zastrzeżeniami określonymi w ustawie.
Kto nie ma prawa do odliczenia podatku
Ustawodawca określił kategorie podatników, którzy mimo wykonywania działalności opodatkowanej nie mają prawa do odliczania podatku naliczonego związanego z prowadzoną działalnością. Są to:
• podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie w formie 3% ryczałtu,
• podatnicy świadczący usługi turystyki, opodatkowane według szczególnej procedury określonej w art. 119 ustawy (dla których podstawą opodatkowania jest marża). Podatnikom tym nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty,
• podatnicy wykonujący czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika na cele prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży (dla których podstawą opodatkowania jest marża). Podatnikom tym nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od nabywanych przez nich:
- dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków przez nich importowanych;
- dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców;
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie