Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-03-30

Podatek od czynności cywilnoprawnych - zmiany, orzecznictwo, pytania podatników

W artykule zostaną przedstawione zmiany wynikające z nowelizacji wraz z ich skutkami dla opodatkowania czynności cywilnoprawnych. Materiał został uzupełniony o wybrane orzeczenia i pisma interpretacyjne w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz o pytania związane z tym podatkiem, zgłaszane do redakcji.

Podatek od czynności cywilnoprawnych: Nowelizacja przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych, wynikająca z ustawy z 19 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zacznie obowiązywać z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wyjątek stanowią przepisy o właściwości rzeczowej organów podatkowych w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązujące od 15 stycznia br. i przepisy dotyczące towarów objętych procedurami celnymi oraz przepisy dotyczące nabycia gospodarstw rolnych, obowiązujące od 30 stycznia br.
PODATEK OD CZYNNOśCI CYWILNOPRAWNYCH PO 1 MAJA 2004 R.
Dlaczego znowelizowano ustawę?
Podstawowym celem nowelizacji było dostosowanie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (upcc), w zakresie opodatkowania podwyższenia kapitału w spółkach, do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 17 lipca 1969 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, tzw. Capital Duty Directive (69/335/EWG). Zalecenia wynikające z tej Dyrektywy były już w znacznej części uwzględnione w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obecna nowelizacja przepisów ustawy oznacza jedynie usunięcie istniejących luk w harmonizacji jej przepisów z przepisami Dyrektywy, której jednym z głównych założeń jest jednokrotne opodatkowanie kapitału spółki na terytorium Państw członkowskich Unii Europejskiej.
Do zmian dostosowujących należy:
a) możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania w przypadku zawarcia lub zmiany umowy spółki powodujących powiększenie jej majątku (w przypadku spółek osobowych) albo podwyższenie kapitału zakładowego (w przypadku spółek kapitałowych), o wydatki bezpośrednio związane z zawarciem umowy spółki lub jej zmianą,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00