Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-01-13

Koszty na przełomie roku - ewidencja księgowa

Definicja kosztów według ustawy o rachunkowości, w stosunku do definicji podatkowej kosztów uzyskania przychodów, nie traktuje poniesienia wydatku jako warunku niezbędnego do zaliczenia w koszty pomniejszenia majątku.

Kwalifikacja kosztu do okresu obrachunkowego
Jak postępować przy kwalifikowaniu kosztów do poszczególnych okresów obrachunkowych?
Po pierwsze, należy kierować się nadrzędnymi zasadami rachunkowości, które odnoszą się do adekwatności kosztów w aspekcie okresu sprawozdawczego:
zasada memoriałowa - przyjmuje, że operacje gospodarcze rejestruje się w systemie rachunkowości z chwilą ich wystąpienia, a nie w momencie wpływu lub wypływu środków pieniężnych z jednostki (zasada kasowa). Zasada ta oznacza, że w księgach rachunkowych ujmuje się wszystkie przychody i koszty z nimi związane dotyczące danego okresu obrachunkowego, niezależnie od tego, w jakim terminie następuje zapłata;
• - zgodnie z nią do kosztów okresu należą wyłącznie koszty, które można przypisać do przychodów osiągniętych w danym okresie obrachunkowym. Konsekwencją tej zasady jest konieczność aktywowania kosztów poniesionych w danym okresie, a dotyczących okresów przyszłych. W przypadku sytuacji odwrotnej, to znaczy poniesienia kosztu dotyczącego bieżącego okresu w okresach przyszłych, musi nastąpić jego zarejestrowanie w okresie, na który przypada. Pojęcie aktywowania kosztów oznacza wykazanie kosztu w aktywach bilansu do momentu, w którym koszt jest adekwatny do przychodów. Wyrazem aktywowania kosztów są pozycje związane z:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00