Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-03

Procedury szczególne w projekcie ustawy o VAT

Kontynuujemy omawianie problematyki VAT po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W projekcie ustawy o VAT przewidziano nałożenie na podatników wielu nowych obowiązków. Część z nich będzie wynikała z wprowadzenia tzw. procedur szczególnych. Zgodnie z projektem niektórzy podatnicy wykonujący określone czynności będą podlegali uproszczonym procedurom podatkowym. Powinni jednak spełnić pewne warunki.

Projekt nowej ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje, oprócz opodatkowania na zasadach ogólnych, szczególne procedury podatkowe w odniesieniu do niektórych podmiotów lub czynności. Opodatkowanie na zasadzie szczególnych procedur może polegać przede wszystkim na zastosowaniu ryczałtu lub opodatkowaniu marży, której wysokość ustala się zgodnie z przepisami regulującymi poszczególne procedury.
Omawiane w tym artykule zagadnienia zostały zawarte w rządowym projekcie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 1874), który jest dostępny na stronach internetowych Sejmu www.sejm.gov.pl.
Drobni przedsiębiorcy
Przepisy regulujące szczególne procedury dotyczące tzw. drobnych przedsiębiorców przypominają w znacz- nej mierze zawarte w obecnej ustawie zasady dotyczące zwolnień podmiotowych.
Limit obrotów
Podobnie jak obecnie zwolnieniu od podatku będą podlegali podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy łącznie w poprzednim roku podatkowym równowartości w złotych 10 000 euro. Do wartości tej sprzedaży nie będzie jednak wliczana kwota podatku od towarów i usług.
Projekt ustawy nie przewiduje, tak jak obecnie, uzależnienia zwolnienia od opodatkowania podatnika na zasadach karty podatkowej, z uwzględnieniem określonych w ustawie przypadków.
Przy ustalaniu wysokości kwoty limitującej zwolnienie od podatku do wartości sprzedaży stanowiącej tę granicę nie będzie wliczana kwota:
• odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku, a także towarów, które na podstawie odrębnych przepisów są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00