comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-27
VAT rozliczenia kwartalne
Podatnik VAT ma obowiązek złożenia deklaracji na potrzeby VAT w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy (art. 10 ust. 1 ustawy o VAT). Dlatego też co do zasady VAT rozlicza się miesięcznie. Ustawodawca określił pewne odstępstwa od ogólnej zasady i określił grupy podatników, które mogą skorzystać z kwartalnego rozliczenia tego podatku.
Deklaracje VAT: Podatnicy VAT, którzy wybrali metodę kasową, są obowiązani rozliczać podatek VAT oraz składać deklaracje VAT-7K za okresy kwartalne do 25 dnia miesiąca następującego po upływie kwartału kalendarzowego. W tym samym terminie składają deklaracje VAT-7K podatnicy VAT, którzy wybrali rozliczenia kwartalne nie decydując się na metodę kasową. W terminach kwartalnych rozliczają się również rolnicy - podatnicy VAT. Składają oni jednak deklaracje VAT-7R.
Kwartalne rozliczenie oznacza obowiązek złożenia deklaracji VAT w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Wśród podmiotów uprawnionych do stosowania rozliczeń kwartalnych należy wymienić:
• rolnika ryczałtowego sprzedającego wyłącznie produkty rolne (art. 10 ust. 1a ustawy o VAT),
• małego podatnika, który wybrał metodę kasową (art. 10 ust. 1c ustawy o VAT),
• małego podatnika, który nie wybrał metody kasowej (art. 10 ust. 1d ustawy o VAT),
• małego podatnika, który utracił prawo do stosowania metody kasowej (art. 10 ust. 1f ustawy o VAT).
Podatnik (rolnik ryczałtowy, mały podatnik, który nie wybrał metody kasowej), który chce rozliczać się z VAT kwartalnie, ma obowiązek pisemnie zawiadomić urząd skarbowy w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który po raz pierwszy będzie składana deklaracja. Na przykład podatnik, który chce rozliczać się kwartalnie od 1 lipca 2003 r., ma obowiązek pisemnego zawiadomienia urzędu skarbowego do końca czerwca 2003 r.
Mały podatnik, który wybrał metodę kasową
Mały podatnik to podatnik VAT, u którego wartość sprzedaży towarów w rozumieniu ustawy o VAT, a także wartość eksportu nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej 800 000 euro (w 2002 r. - 3 273 000 zł). Podatnik, który świadczy usługi komisu, jest uznawany za małego podatnika, jeśli wartość sprzedanych przez niego towarów nie przekroczyła również kwoty odpowiadającej 800 000 euro. Małym podatnikiem jest również podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami powierniczymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej 30 000 euro (w 2003 r. - 123 000 zł).
Pozostało 92% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także