Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-26

Systemy bankowości elektronicznej w obsłudze finansowej przedsiębiorstw

Praktycznie każdy bank działający na polskim rynku finansowym oferuje swoim klientom instytucjonalnym system elektronicznej obsługi, tzw. home banking. Zasadniczo systemy te są do siebie podobne, jednak po przeanalizowaniu ich funkcjonalności można zauważyć wiele różnic. Wynikają one przede wszystkim z indywidualnych wymagań każdego banku, specyfiki skonstruowanego lub zaadaptowanego systemu oraz dynamiki rozwoju techniki i jej zastosowania.

Niniejsze opracowanie zawiera charakterystykę funkcjonalności systemów elektronicznej obsługi bankowej z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Ukazuje też obszary i aktywności, które są szczególnie istotne dla użytkownika, oraz innowacje, które mogą w najbliższym czasie mieć wpływ na kierunki rozwoju home banking. Ponadto w opracowaniu jest zawarty opis kilku systemów oferowanych obecnie przez największe banki działające na rynku polskim.
Rozwój bankowości elektronicznej
W okresie ostatnich kilkunastu lat nastąpił dynamiczny rozwój bankowości elektronicznej. Nowoczesna technika, a przede wszystkim szybki rozwój informatyki, umożliwiły dokonywanie większości transakcji bez konieczności przemieszczania się i dostarczania dokumentów w formie papierowej.
Coraz więcej przedsiębiorstw, zwłaszcza o rozbudowanych i skomplikowanych strukturach organizacyjnych, posiada wyodrębnione komórki finansowe (treasury departments), których głów- ną funkcją jest identyfikacja i planowa- nie przepływów gotówkowych, są również odpowiedzialne za koordynację transakcji walutowych1. W mniejszych jednostkach zadania te są wykonywane zazwyczaj przez osoby z działów księgowości pod nadzorem głównego księgowego lub dyrektora ds. finansowych.
Do podstawowych zadań osób odpowiedzialnych za treasury w przedsiębiorstwie lub grupie kapitałowej należą:
• organizowanie i kontrolowanie wszelkiej działalności związanej z pozyskaniem kapitałów zarówno własnych, jak i obcych, inwestycyjnych i krótkoterminowych,
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00