Data publikacji: 01.03.2003
Jak prawidłowo wyliczyć składkę i świadczenie wypadkowe
Ubezpieczenie wypadkowe: Zgodnie z nowymi zasadami ustalania składki na ubezpieczenie wypadkowe jej wysokość ma określić sam płatnik, w zależności od liczby ubezpieczonych i rodzaju prowadzonej działalności.
W nr 3 „Serwisu FK” z br. zostało zamieszczone opracowanie dotyczące ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, w którym omówiono ogólne zasady wynikające z tego aktu prawnego. Informowaliśmy wówczas, że wkrótce przedstawimy szczegółowe uregulowania dotyczące zasad ustalania prawa do świadczeń w razie choroby, ich wysokości i wypłaty z ubezpieczenia wypadkowego oraz ustalania stopy procentowej składki na to ubezpieczenie, co niniejszym czynimy.
Świadczenia w razie choroby*
W ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodo-wych określono między innymi zasady przyznawania i wypłaty zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku wyrównawczego, które dotychczas, tj. przed 1 stycznia 2003 r., były regulowane w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zwanej dalej ustawą zasiłkową).
Świadczenia w razie choroby określone ustawą wypadkową przysługują osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym, z tym że prawo do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego mają wszystkie osoby objęte tym ubezpieczeniem, a zasiłek wyrównawczy przysługuje jedynie ubezpieczonym będącym pracownikami.
Istotną rzeczą jest, że przepisy ustawy wypadkowej nie uzależniają prawa do świadczeń z tytułu choroby zawodowej lub wypadku przy pracy od podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
Oznacza to, że osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym świadczenia przewidziane ustawą wypadkową z tytułu niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują za okres po 31 grudnia 2002 r., nawet jeżeli nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.