Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-02-01

Niekorzystne dla podatników zmiany w Ordynacji podatkowej obowiązujące od 1 stycznia 2003 r.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej, oprócz zmian na korzyść, przyniosła niestety wiele uregulowań, które pogorszą, i tak już trudną, sytuację osób zobowiązanych do uiszczania należności podatkowych. Jeśli poddamy analizie zmiany, jakie od 1 stycznia 2003 r. dokonały się w Ordynacji, da się zauważyć wyraźny trend zmierzający do rozszerzenia możliwości ściągnięcia należności budżetowych, do obarczenia podatników nowymi obowiązkami i przyznania nowych praw aparatowi skarbowemu - zwłaszcza w trakcie kontroli podatkowej.
Poniżej omówiono te nowe uregulowania, które są przykładem na pogorszenie sytuacji podatników, jeśli chodzi o ich relacje z aparatem skarbowym.
Rozszerzenie zakresu odpowiedzialności osób trzecich
Odpowiedzialność taka nie jest w Ordynacji podatkowej uregulowaniem nowym. Jeszcze przed nowelizacją za zobowiązania podatkowe odpowiadały osoby, które w jakiś sposób (przewidziany przepisami) były powiązane z podatnikiem. Chodziło zwłaszcza o:
1) następców prawnych - czyli spadkobierców, przedsiębiorstwa powstałe w wyniku przekształcenia, połączenia osób prawnych, nabywców spółek i przedsiębiorstw państwowych,
2) osoby trzecie - czyli rozwiedzionego małżonka, członka rodziny, który współuczestniczył w prowadzeniu przedsiębiorstwa, firmanta, dzierżawcę, wspólników spółek osobowych, a także członków zarządów spółek kapitałowych, które zbankrutowały.
Nowelizacja Ordynacji podatkowej miała na celu wzmocnienie interesów Skarbu Państwa przez określenie dwu nowych kategorii osób powiązanych z podatnikiem, które mają ponosić za niego odpowiedzialność w przypadku jego niewypłacalności. Są to:
1) członkowie organów zarządzających innymi osobami prawnymi niż spółki kapitałowe (spółki z o.o. i akcyjne), czyli dyrektorzy przedsiębiorstw, prezesi i członkowie zarządów spółdzielni, fundacji czy stowarzyszeń (art. 116a),
2) oddający podatnikowi majątek w leasing, dzierżawcy, którzy wynajmują lub użyczają mu własny majątek (art. 114 § 4);
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00