Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-01-25

Korzystne dla podatników zmiany w Ordynacji podatkowej obowiązujące od 1 stycznia 2003 r.

1 stycznia 2003 r. weszła w życie, jak dotąd najgruntowniejsza, nowelizacja Ordynacji podatkowej. Obejmuje ona nieraz całe rozdziały, powołuje do życia nowe, nie znane dotąd tej ustawie instytucje, a czasami polega tylko na korektach technicznych ustalonych już rozwiązań prawnych. Jedne z tych zmian przyniosą podatnikom poprawę ich statusu w postępowaniu podatkowym, inne zaś pogorszą ich położenie.

W niniejszym opracowaniu zostały skomentowane te zmiany, które, zdaniem autora, powinny zostać przez podatników przyjęte z zadowoleniem.
Sprecyzowanie przepisów dotyczących wydawania urzędowych interpretacji prawa podatkowego
Od momentu wejścia w życie Ordynacji podatkowej w 1998 r. zagwarantowano podatnikom prawo do zwracania się do urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie urzędowej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Chciano w ten sposób ułatwić stosowanie skomplikowanych i zmieniających się uregulowań prawnych, a także zapewnić jednolitość ich interpretacji i stosowania. Zmiany dotyczące art. 14 Ordynacji, które zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2003 r., należy ocenić - ogólnie rzecz biorąc - pozytywnie.
Dodając nowy art. 14a rozszerzono katalog organów podatkowych, do których podatnicy mają prawo kierować zapytania prawne. Do tej pory ich adresatami mogły być tylko urzędy skarbowe, od nowego roku natomiast również: wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta i marszałek województwa.
Wystąpienie z zapytaniem do organu podatkowego jest czynnością sformalizowaną, ustawodawca wymaga bowiem, aby nasze pismo spełniało określone wymogi, tj. trzeba w nim zaprezentować w sposób wyczerpujący stan faktyczny, którego zapytanie dotyczy, a także własne stanowisko w sprawie. W przypadku niedopełnienia tych rygorów organ podatkowy ma prawo wezwać nas do uzupełnienia braków formalnych. Nieuczynienie tego w terminie 7 dni spowoduje pozostawienie naszego zapytania bez rozpoznania (art. 14c § 1 w związku z art. 169 § 1 Ordynacji).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00