comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-12-21
Zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2002 r.
Operacja zamknięcia roku jest bardzo ważna z kilku względów. Po pierwsze, sprawozdanie finansowe, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, musi w sposób rzetelny i jasny przedstawiać sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Po drugie, poprawne zamknięcie ksiąg rachunkowych może być oceniane przez biegłego rewidenta i opisane w raporcie oraz opinii. Dokumenty te jako uzupełnienie do sprawozdania finansowego będą przekazywane jednostkom upoważnionym do wglądu oraz kontrahentom. Z tego względu księgi powinny być zamknięte w sposób zapewniający dokładne odwzorowanie sytuacji finansowej jednostki.
Niniejsze opracowanie jest podzielone na części omawiające cztery elementy istotne w trakcie zamykania roku obrachunkowego:
• czynności wstępne,
• inwentaryzację,
• wycenę aktywów i pasywów,
• sporządzanie rachunku zysków i strat.
Czynności wstępne
Przez pojęcie „czynności wstępne” należy rozumieć wszelkie czynności, które prowadzą do sprawdzenia, czy salda kont na koniec roku obrachunkowego są saldami poprawnymi.
W tym celu należy zacząć od sprawdzenia, czy salda początkowe zostały prawidłowo przeniesione na konta z bilansu otwarcia. W przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych za pomocą komputerowego systemu finansowo-księgowego może się zdarzyć, że salda początkowe kont księgowych zostały wygenerowane na podstawie bilansu zamknięcia poprzedniego roku, który nie był jeszcze zatwierdzony (ostateczny). Jeżeli w okresie pomiędzy wygenerowaniem sald początkowych a ostatecznym zatwierdzeniem bilansu zamknięcia roku 2001 wystąpiły zmiany, to należy sprawdzić, czy zmiany te są widoczne również w saldach początkowych kont otwartych na rok 2002. W przeciwnym razie należy ponownie wygenerować bilans otwarcia lub, jeżeli nie istnieje taka możliwość, należy dokonać ręcznej korekty sald początkowych w roku 2002.
Z związku z nowelizacją ustawy o rachunkowości, która obowiązuje w całości przy zamykaniu ksiąg obrachunkowych za 2002 r., na początku roku obrachunkowego należało zmodyfikować plan kont oraz umieścić w nim salda początkowe. Przy zamknięciu roku należy ponownie sprawdzić poprawność zmian wprowadzonych do zakładowego planu kont.
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie