Data publikacji: 03.07.2018
PODATEK VAT
Kwartalna metoda rozliczeń z tytułu podatku VAT
1. Jak rozliczany jest podatek naliczony przy kwartalnej metodzie rozliczania?
Zgodnie z art. 19 ust. 3d ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnicy, którzy wybrali kwartalną metodę rozliczeń podatku VAT, ale nie wybrali metody kasowej, mogą obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym otrzymali fakturę lub dokument celny, z tym że:
• w przypadku importu usług - w rozliczeniu za kwartał następujący po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu usług, z tym że u podatników, o których mowa w art. 14a (zakłady pracy chronionej oraz zakłady aktywizacji zawodowej) - w kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu tych usług,
• w przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 14 ust. 3 (dokonywanego w razie utraty prawa do zwolnienia podmiotowego z powodu przekroczenia wartości sprzedaży wyrażonej w złotych odpowiadającej kwocie 10 000 euro) - w rozliczeniu za kwartał, w którym dokonano spisu.
Przy stosowaniu kwartalnego cyklu rozliczeń należy również pamiętać o zasadach wynikających z art. 19 ust. 3a ustawy o VAT. Stosownie do treści tego uregulowania zmodyfikowanego na potrzeby kwartalnej metody rozliczeń obniżenie kwoty podatku należnego nie może nastąpić wcześniej niż w kwartale otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu.
2. Czy podatnicy stosujący metodę kasową albo metodę kwartalnego rozliczenia podatku VAT mają również możliwość dokonania korekty podatku naliczonego?
Tak - stosownie do treści art. 19 ust. 3b ustawy o VAT również podatnicy stosujący metodę kasową albo metodę kwartalnego rozliczenia podatku VAT mają możliwość dokonania korekty podatku naliczonego.
W przypadku gdy nie dokonali oni obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ustawowym terminie, mogą dokonać tego obniżenia poprzez korektę deklaracji dla podatku od towarów i usług, nie później jednak niż w ciągu roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym podatnik nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.