Data publikacji: 31.08.2002
Rozliczenie kosztów uzyskania przychodów z najmu
W nr 34 „Serwisu FK” przedstawiliśmy Czytelnikom zasady rozliczania przychodów osiąganych przez podatników będących właścicielami wynajmowanych rzeczy. Przychody te mogą zostać zmniejszone o wszystkie wydatki, które przyczyniły się do ich osiągnięcia. Jakie to wydatki - o tym w niniejszym opracowaniu.
Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków podatnik musi się kierować ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 updof. Oznacza to, iż podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów ich uzyskania, pod warunkiem że mają one związek z osiąganym przychodem, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na jego wysokość.
W przypadku wynajmującego kosztem uzyskania przychodów są te wydatki, które zostały poniesione w celu uzyskania czynszu, czyli przychodu z najmu. Jak stwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 15 marca 1996 r. (nr PO 2/2-10204/01662/95): w przypadku osiągania przychodów z najmu budynku (lokalu) mieszkalnego kosztami uzyskania są udokumentowane kwoty wydatkowane przez wynajmującego w związku z utrzymaniem przedmiotu najmu, np. na korzystanie z obsługi prawnej, remonty, administrację budynku, odpisy amortyzacyjne od budynku mieszkalnego przeznaczonego na wynajem.
Ponadto kosztem może być podatek od nieruchomości, ubezpieczenie, zakup wyposażenia, koszty obsługi przedmiotu najmu.