Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-07-20

Wyjazdy służbowe w firmach - rozliczenia, świadczenia, podatki, ubezpieczenia społeczne

W dobie rozbudowanych struktur kapitałowych i organizacyjnych, gdy interesy prowadzone są w skali globalnej, niemożliwe jest sprawne funkcjonowanie firm bez utrzymywania rozległych kontaktów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Powoduje to konieczność odbywania podróży służbowych przez pracowników, właścicieli firm, a także doradców i ekspertów nie będących pracownikami.

Zasady przyznawania świadczeń dla pracowników z tytułu podróży służbowych określone są w:
• rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, zwanym dalej rozporządzeniem o podróżach krajowych,
• rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 8 maja 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, zwanym dalej rozporządzeniem o podróżach zagranicznych.
Stosownie do propozycji zawartych w rządowym projekcie zmiany Kodeksu pracy, skierowanym do Sejmu, zasady ustalania świadczeń związanych z odbywaniem podróży służbowych mają być regulowane:
• przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej - w stosunku do pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej,
• przez pracodawcę w regulaminie wynagradzania, umowie o pracę lub na zasadach zawartych w układach zbiorowych pracy.
W przypadku przyjęcia tych zmian przez Sejm świadczenia związane z odbywaniem podróży służbowych będą zróżnicowane zarówno pod względem kwot, jak i zakresu asortymentowego, a ich wielkość będzie pochodną zamożności pracodawcy. W takiej sytuacji wątpliwe może okazać się dalsze stosowanie w przepisach podatkowych pełnego zwolnienia świadczeń otrzymywanych przez pracowników od pracodawcy, jeżeli będą one znacznie odbiegały od wartości określonej dla pracowników rządowych i samorządowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00