comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Ograniczenie sankcji z ustawy o VAT
Przepisy ustawy o podatku VAT dopuszczają w określonych przypadkach odpowiedzialność podatnika za naruszenie obowiązków podatkowych, karane nałożeniem dodatkowego zobowiązania finansowego. Za naruszenie obowiązków podatkowych podatnik ponosi również odpowiedzialność na podstawie Kodeksu karnego skarbowego. Tym samym podatnik może być ukarany podwójnie za to samo uchybienie podatkowe. Pewne ograniczenie możliwości stosowania sankcji z ustawy o VAT wynika jednak z wyroku Trybunału Konstytucyjnego obowiązującego od 17 listopada 1998 r. Wyrok Trybunału nie wyłącza jednak całkowicie prawa do nakładania „podwójnych” sankcji.
W wyniku dokonanej 1 stycznia 1997 r. nowelizacji ustawy o VAT istotnej zmianie uległy m.in. postanowienia art. 27 tej ustawy. Poza modyfikacją ust. 5 dodano również nowe uregulowania, tj. ust. 6-8.
Stosownie do treści tych uregulowań:
• W razie stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej, urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej określa wysokość tego zobowiązania w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zaniżenia tego zobowiązania - ust. 5.
• W razie stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej, urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej określa kwotę zwrotu w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zawyżenia. Dotyczy to również różnicy podatku, o której mowa w art. 21 ust. 1-6.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także