Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-03

Nowe przepisy wykonawcze w VAT

26 marca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Rozporządzenie to w zasadzie stanowi przedłużenie stanu prawnego, wynikającego z dotychczas obowiązujących przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z 30 kwietnia 2001 r. w sprawie podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług międzynarodowego przewozu drogowego. Wydanie tego rozporządzenia ma na celu ułatwienie podatnikom korzystania z przepisów (dotychczas obowiązujące rozporządzenie zawierało dość dużą liczbę zmian), a ponadto jest związane z uchwaleniem ustawy z 15 lutego 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń.
Większość z wprowadzanych zmian ma charakter techniczny i jest związana z dostosowaniem konstrukcji tego aktu prawnego do nowych delegacji ustawowych dla Ministra Finansów oraz określonych w tych delegacjach warunków, które muszą być spełnione przy wydawaniu poszczególnych aktów.
Wprowadzenie niektórych przepisów do ustawy o VAT
Podstawową zasadą w podatku od towarów i usług jest to, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi. Wyjątki od tej zasady były zawarte w przepisach art. 6 ust. 2-9a ustawy o VAT, a także w przepisach wydanych na podstawie upoważnienia zawartego w art. 6 ust. 10 tej ustawy - głównie w § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.
W nowym rozporządzeniu pominięto dotychczasowy § 6 określający szczególne przypadki powstania obowiązku podatkowego dla niektórych towarów i usług, przepisy te zostały bowiem przeniesione do ustawy o VAT - ustawą z 15 lutego 2002 r. (dotychczasowe uregulowania w tym zakresie zawarte w § 6 rozporządzenia z 22 grudnia 1999 r. obecnie znajdują się w art. 6 ust. 8b-8d ustawy o VAT).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00