Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-03

Zmiany w ustawie o podatku VAT

Przedmiotowa ustawa weszła w życie w 14 dni po ogłoszeniu, tj. 26 marca 2002 r. Należy zwrócić uwagę na zakres merytoryczny tej ustawy. Nie ulega wątpliwości, że jest to największa nowelizacja VAT i dlatego 14-dniowy, od publikacji, termin vacatio legis należy uznać za zdecydowanie niewystarczający. Niestety, w kontekście linii orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego, wyrażonej zwłaszcza w orzeczeniu z 27 lutego br. odnośnie do zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy muszą z pokorą przyjmować poważne zmiany podatkowe dokonywane bez pozostawienia czasu na ich spokojne poznanie.
Nowelizacja ustawy wprowadziła wiele zmian o charakterze systemowym, mamy np. do czynienia z wprowadzeniem opodatkowania licencji i o charakterze formalnym (jak np. zmiany art. 20 ustawy o VAT w zakresie czynności nie podlegających opodatkowaniu).
Rozszerzenie definicji usług
Ustawodawca w sposób istotny rozszerzył definicję usług, która dotychczas obejmowała usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej oraz roboty budowlano-montażowe. Od 26 marca 2002 r. definicja usług obejmuje także sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej, oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej, a także udzielanie licencji lub upoważnianie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego - w odniesieniu do programu komputerowego.
Zmiana definicji usług jest jednym z etapów przystosowania podatków pośrednich do wymogów Unii Europejskiej. Zgodnie z tą tendencją obrót gospodarczy nie podlegający opodatkowaniu, w Polsce głównie sprzedaż praw, będzie marginalizowany. Zmiany wprowadzone w tym zakresie ustawą z 15 lutego br. należy traktować jako pierwszy etap rozszerzenia przedmiotu opodatkowania.
Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia licencji czy wspólnego znaku towarowego. W tym zakresie ustawodawca posłużył się techniką legislacyjną - odesłania do właściwych ustaw.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00