Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

Akcyza - zmiany przepisów podatkowych i ujęcie księgowe (cz. 1)

W 2001 r. weszło w życie wiele istotnych zmian dotyczących opodatkowania jednostek podatkiem akcyzowym. Wydaje się celowe prześledzenie treści powyższych zmian, a także momentów, w których wchodziły one w życie. Pozwoli to właściwie je odczytać oraz wyciągnąć wnioski na przyszłość co do kierunku zmian przepisów w tym zakresie. Oprócz przybliżenia zmian w przepisach opracowanie zawiera także ujęcie księgowe omawianej problematyki.
Przedstawiając zmiany w przepisach dotyczących podatku akcyzowego w 2001 r. należy na wstępie omówić nowelizacje do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 17 listopada 2000 r. (dalej: ustawa z 17 li-stopada 2000 r.), obowiązującą od 1 stycznia 2001 r., oraz z 18 września 2001 r. (dalej ustawa z 18 września 2001 r.), która weszła w życie 31 października 2001 r. Zmiany te są związane przede wszystkim z uściśleniem przepisów w zakresie wprowadzonego 1 czerwca 2000 r. nowego systemu opodatkowania papierosów podatkiem akcyzowym w ujęciu kwotowo-procentowym oraz rozszerzeniem kręgu podatników podatku akcyzowego.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 35 ust. 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy w zakresie podatku akcyzowego, z zastrzeżeniem art. 37 ust. 7, ciąży na:
1) producencie wyrobów akcyzowych,
2) importerze wyrobów akcyzowych,
3) sprzedawcy wyrobów akcyzowych,
4) podmiocie świadczącym usługi w zakresie wyrobów akcyzowych,
5) nabywcy wyrobów akcyzowych, od których nie pobrano podatku akcyzowego lub pobrano w kwocie niższej niż należna,
6) podmiocie posiadającym importowany wyrób akcyzowy, od którego nie pobrano podatku akcyzowego lub pobrano w kwocie niższej niż należna,
7) podmiocie, u którego stwierdzono nadmierne ubytki lub zawinione niedobory wyrobów akcyzowych, wymienionych w załączniku nr 6 poz. 13-15 i 17,
8) podmiocie zużywającym spirytus własnej produkcji lub nabyty po cenach nie zawierających najwyższej stawki podatku akcyzowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00