Artykuł
Od jakich towarów i usług nie przysługuje odliczenie i zwrot VAT
Od jakich towarów i usług nie przysługuje odliczenie i zwrot VAT
Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest w wielu przypadkach ograniczone przez przepisy ustawy o VAT. W takiej sytuacji odliczając VAT naliczony podatnik może się narazić na zarzut zaniżenia VAT należnego oraz na sankcje z tego tytułu. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wybranych, najczęściej pojawiających się w praktyce problemów związanych z prawem do odliczenia VAT.
1.Odliczenie i zwrot VAT nie przysługuje od nabytych towarów, które następnie zostały przekazane w ramach umowy użyczenia innemu podmiotowi gospodarczemu.
Podatek naliczony w fakturach podlega odliczeniu od podatku należnego podatnika tylko wówczas, kiedy dokonany zakup ma bezpośredni związek ze sprzedażą opodatkowaną. Jeśli w przypadku podatnika sprzedażą opodatkowaną jest np. działalność związana z produkcją i zbytem samochodów, to odliczeniu podlega podatek naliczony od zakupów mających służyć ściśle tej działalności gospodarczej, a nie od zakupów, poniesionych na zakup urządzenia, które ma w przyszłości zostać przekazane do wykorzystania w innym rodzaju działalności gospodarczej niż prowadzona przez podatnika lub innemu podmiotowi. W związku z tym brak jest podstawy do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego od zakupów towarów w sytuacji, gdy mamy do czynienia z nieodpłatnym ich przekazaniem w ramach umowy użyczenia innej samodzielnej firmie.
Nie przysługuje zatem odliczenie podatku VAT z faktur za towary, które następnie w ramach czynności wymienionej w art. 3 ust. 1 pkt 1a ustawy o VAT, tj. umowy użyczenia nie podlegającej opodatkowaniu, przekazano innemu podmiotowi gospodarczemu. Nie służą one bowiem działalności opodatkowanej przekazującego te towary w użyczenie.