Obniżenie stawek podatkowych
Obniżenie stawek podatkowych
10 sierpnia 2001 r. weszła w życie ustawa z 5 lipca br. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Jej regulacja jest odwróceniem panującej dotychczas w podatkach pośrednich tendencji podnoszenia opodatkowania, rezygnacji ze znacznej liczby stawek preferencyjnych oraz zwolnień podmiotowych.
Jakkolwiek w kontekście zwiększenia liczby uregulowań ulgowych powyższą nowelizację można ocenić pozytywnie, to jej poziom legislacyjny wręcz odwrotnie. W konsekwencji nowelizacja, o której mowa, może wyrządzić podatnikom więcej szkody, niż przynieść korzyści, na pewno zaś będzie kosztowała ich dużo nerwów i sporów z organami podatkowymi.
Stawka 0%
W ustawie powrócono do rozwiązania obowiązującego przed 1 stycznia 2001 r., a mianowicie opodatkowania usług druku stawką VAT w wysokości 0%. Nowelizacja w tym zakresie została jednak dokonana bardzo niestarannie, żeby nie powiedzieć błędnie merytorycznie. Dotyczy to zwłaszcza zastosowanych kodów PCN. Usługi drukowania książek i broszur (ex PCN 4901) oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN podlegają opodatkowaniu stawką 0%. Zastosowanie oznaczenia ex oznaczającego, że pozycja odnosi się tylko do danego wyrobu czy usługi z danego grupowania w połączeniu z kodami PCN (Polska Scalona Nomenklatura Towarowa Handlu Zagranicznego, stosowana w rozliczeniach importowych) powoduje, że przedmiotowy zapis może być odnoszony wyłącznie do usług druku książek i broszur pochodzących z importu. Taki jest skutek zastosowania wykładni językowej w podatkach.