Artykuł
Czym są elektroniczne pieniądze
Czym są elektroniczne pieniądze
We współczesnym życiu społecznym i gospodarczym coraz częściej spotyka się pojęcie elektroniczne pieniądze, które stanowi immanentną część elektronicznych transakcji czy elektronicznego handlu. Pojęcia te nabierają obecnie dużego znaczenia, ponieważ pogłębia się i błyskawicznie rozwija proces globalizacji obrotu gospodarczego, którego siłą napędową jest internet.
Pojawienie się sieci internetowej umożliwiło błyskawiczną komunikację między ludźmi na całym świecie, w tym również załatwianie interesów handlowych, takich jak nabywanie dóbr i korzystanie z usług, bez potrzeby fizycznego kontaktowania się stron.
Transakcje internetowe
Za pomocą sieci internetowej możliwe jest przeprowadzanie transakcji handlowych polegających na zawieraniu umów. Tym samym możliwe jest składanie oświadczeń woli i dokonywanie czynności prawnych, na mocy których strony nabywają prawa lub obowiązki albo zwalniają się od nich. Bardzo często transakcje te są również finalizowane przez zapłatę ceny drogą elektronicznego przesunięcia środków pieniężnych z rachunku kupującego zleceniodawcy na rachunek sprzedawcy zleceniobiorcy. Dość powszechnie uważa się, że w takim przypadku doszło do zapłaty elektronicznymi pieniędzmi. Jest to jednak pewne uproszczenie. Chodzi bowiem głównie o zmianę w stanie środków pieniężnych na rachunkach wierzyciela i dłużnika, której dokonano za pomocą systemu elektronicznego. Odpowiada to definicji rozliczeń za pośrednictwem banków, określonych w art. 63 i następnych Prawa bankowego, które mogą być przeprowadzane za pomocą elektronicznych nośników informacji. W tej sytuacji w systemie elektronicznym doszło do przesunięcia zwykłych pieniędzy wpłaconych uprzednio do banku lub pod postacią pieniądza bankowego kreowanego przez system bankowy.