Artykuł
Zwrot nadwyżki VAT wykazanej w deklaracji za grudzień 2000 r.
Zwrot nadwyżki VAT wykazanej w deklaracji za grudzień 2000 r.
Zobowiązanie podatkowe w podatku VAT powstaje jako dodatnia różnica między podatkiem należnym od czynności podlegających opodatkowaniu dokonanych przez podatnika (sprzedaży towarów) a podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług. Jeżeli różnica ta jest ujemna, podatnik ma co do zasady prawo do obniżenia o tę różnicę podatku należnego w rozliczeniu za kolejne miesiące (art. 21 ust. 1 ustawy o VAT). Wyjątkowo podatnikowi przysługuje zwrot tej różnicy na rachunek bankowy, w doktrynie i orzecznictwie nazywany zwrotem bezpośrednim.
Ustawa o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2000 r. przyznawała podatnikom prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (zwrotu bezpośredniego) m.in. w sytuacji, gdy całość lub część sprzedaży towarów była opodatkowana stawką niższą niż 22%, czyli stawką 7% lub 0% (art. 21 ust. 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2000 r.). Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2001 r., wprowadziła istotną modyfikację dotychczasowej regulacji.
Zgodnie z nowymi przepisami podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych w całości lub w części stawką niższą niż 22% przysługuje prawo do zwrotu z urzędu skarbowego nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym, jednak w przypadku gdy nadwyżka ta przekracza kwotę wynoszącą 22% całości obrotu opodatkowanego stawkami niższymi, zwrotowi na rachunek bankowy podlega tylko nadwyżka do wysokości tej kwoty. Pozostała część nadwyżki podlega przeniesieniu do rozliczenia w następnych miesiącach i pomniejsza podatek należny za te okresy (art. 21 ust. 2 i 4 ustawy o VAT).