Formularze stosowane przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych
Formularze stosowane przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych
Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, regulująca zasady ustalania i poboru podatku dochodowego, zobowiązuje podatników, a w niektórych przypadkach również płatników, do sporządzania i składania deklaracji, zeznań i informacji podatkowych. Na podstawie art. 28a ww. ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych został obowiązany do określenia w drodze rozporządzenia wzorów deklaracji, informacji, zeznań i oświadczeń podatkowych wraz z objaśnieniami co do sposobu ich wypełniania.
Wzory obowiązujących w 2001 r. formularzy podatkowych zostały zamieszczone w załącznikach nr 111 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 stycznia 2001 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji i informacji, zeznania i oświadczeń podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Deklaracje i zeznania związane z opodatkowaniem dochodu z działalności prowadzonej przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych
Obowiązki podatników związane z rozliczaniem podatku dochodowego należnego od osiągniętego dochodu regulują przepisy art. 25 ustawy w zakresie rozliczeń dokonywanych w ciągu roku podatkowego, oraz przepisy art. 27 ustawy w zakresie rozliczeń za rok podatkowy.
Do rozliczeń podatkowych dokonywanych w ciągu roku podatkowego stosowane są, w zależności od rodzaju podatnika i sposobu dokonywania rozliczeń, deklaracje CIT-2, CIT-2P, CIT-2A, CIT-2B.
Podstawowe formularze stosowane przy rocznym rozliczeniu podatku dochodowego to CIT-8 oraz CIT-8A i CIT-8B.
n
CIT-2 DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OSIĄGNIĘTEGO DOCHODU (PONIESIONEJ STRATY) PRZEZ PODATNIKA PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB PRAWNYCHPodatnicy dokonujący rozliczeń podatku dochodowego w okresach miesięcznych (z wyjątkiem podatkowych grup kapitałowych) są obowiązani, zgodnie z art. 25 ust. 1 i 2 ustawy, składać deklarację według ustalonego wzoru o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego właściwego według swojej siedziby zaliczki w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.